Mikrobiologia i parazytologia
przedmiot realizowany wspólnie z Instytutem Pielęgniarstwa i Położnictwa UJ CM
Rok akademicki 2022/2023
Koordynator przedmiotu z Katedry Mikrobiologii UJ CM:
dr hab. Sława Szostek
telefon: 12 633 08 77 w. 244, e-mail: slawa.szostek@uj.edu.pl
Forma zajęć: ćwiczenia stacjonarnie (sale dydaktyczne Katedry Mikrobiologii UJCM, ul. Czysta 18)
Termin zajęć: semestr zimowy
Harmonogram zajęć 03.10.2022
Regulamin zajęć
Regulamin sali ćwiczeń Katedry Mikrobiologii UJCM
OBOWIĄZUJĄCY STRÓJ
Na zajęciach obowiązuje strój zgodny z “dress code” dla studentów Wydziału Lekarskiego UJ CM.
Na zajęcia ćwiczeniowe studenci przynoszą własne fartuchy ochronne.
MIEJSCE PRZEBIERANIA SIĘ STUDENTÓW
Ze względu na brak szatni ogólnej w budynku, studenci są zobowiązani do pozostawienia wierzchniej odzieży oraz rzeczy osobistych w zamykanych szafkach indywidualnych mieszczących się na II piętrze, w korytarzu przy sali ćwiczeń.
Szafki ubraniowe są zamykane na zamki kłódkowe. Każdy student jest zobowiązany do zaopatrzenia się w osobistą kłódkę o średnicy pałąka 6 mm lub 7 mm.
Tematy zajęć:
- Metody izolacji i identyfikacji wirusów. Wybrane metody serologiczne i molekularne stosowane w diagnostyce wirusowych zapaleń wątroby A,B,C, grypy, zakażeń wirusami HIV, cytomegalii, opryszczki zwyczajnej, wirusem Ebsteina-Barr, rotawirusami, enterowirusami, wirusem brodawczaka ludzkiego.
- Wybrane czynniki etiologiczne grzybic powierzchniowych i narządowych. Podstawy diagnostyki mykologicznej: metody mikroskopowe i hodowlane, metody serologiczne i molekularne, metody oznaczania wrażliwości grzybów na leki.
- Sposoby pobierania i przesyłania materiałów do badań mikrobiologicznych. Metody hodowli bakterii na podłożach sztucznych w warunkach tlenowych i beztlenowych. Metody mikroskopowe stosowane w badaniach mikrobiologicznych (metoda Grama, Ziehl-Neelsena). Metody posiewu jakościowe i ilościowe na przykładzie badania bakteriologicznego moczu. Podstawowe testy stosowane w identyfikacji bakterii na przykładzie paciorkowców, gronkowców i pałeczek jelitowych.
- Identyfikacja ziarenkowców Gram-ujemnych z rodzaju Neisseria. Metody diagnostyczne stosowane w rozpoznaniu gruźlicy, kiły i wybranych zakażeń wywołanych bakteriami atypowymi z rodziny Mycoplasmataceae i Chlamydiaceae. Metody oznaczania lekooporności bakterii i interpretacja wyników tych oznaczeń.
- Pobieranie i przesyłanie materiałów do badań parazytologicznych. Podstawowe metody diagnostyczne stosowane w identyfikacji pierwotniaków i robaków. Schemat badania koproskopowego.
- Wybrane pasożyty tropikalne – cykle życiowe, inwazyjne dla człowieka stadia rozwojowe oraz metody identyfikacji. Cienkie i grube rozmazy krwi. Czynniki etiologiczne ektoparazytoz ze szczególnym uwzględnieniem świerzbowca ludzkiego, wszy, nużeńca.