Rok akademicki 2022/2023
Koordynator przedmiotu:
dr Paweł Krzyściak
telefon: 12 633-0877 w. 247, e-mail: pawel.krzysciak@uj.edu.pl
dyżury: piątek godz. 10.00-11.00; w związku z różnymi terminami zajęć dydaktycznych, przed spotkaniem proszę potwierdzić konsultację telefonicznie
Forma zajęć: seminaria i ćwiczenia stacjonarnie (sale dydaktyczne Katedry Mikrobiologii UJCM, ul. Czysta 18)
Termin zajęć: semestr zimowy
Harmonogram zajęć 30.09.2022
Regulamin zajęć
Regulamin sali ćwiczeń Katedry Mikrobiologii UJCM
OBOWIĄZUJĄCY STRÓJ
Na zajęciach obowiązuje strój zgodny z “dress code” dla studentów Wydziału Lekarskiego UJ CM.
Na zajęcia ćwiczeniowe studenci przynoszą własne fartuchy ochronne.
MIEJSCE PRZEBIERANIA SIĘ STUDENTÓW
Ze względu na brak szatni ogólnej w budynku, studenci są zobowiązani do pozostawienia wierzchniej odzieży oraz rzeczy osobistych w zamykanych szafkach indywidualnych mieszczących się na II piętrze, w korytarzu przy sali ćwiczeń.
Szafki ubraniowe są zamykane na zamki kłódkowe. Każdy student jest zobowiązany do zaopatrzenia się w osobistą kłódkę, która posiada średnicę pałąka 6 mm lub 7 mm.
Tematy zajęć
Seminaria
- Ważne, z punktu widzenia stomatologa, bakterie Gram+ oraz Gram-.
- Główne leki przeciwwirusowe i ich zastosowanie.
- Wpływ schorzeń bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych toczących się w jamie ustnej na ogólny stan zdrowia człowieka.
Ćwiczenia
- Ogólne właściwości grzybów, naturalna mykobiota człowieka.
- Czynniki etiologiczne grzybic, ich diagnostyka, epidemiologia, chorobotwórczość.
- Cechy biologiczne i chorobotwórczość wybranych pierwotniaków będących najczęstszymi przyczynami inwazji pasożytniczych u ludzi, epidemiologia zarażeń z uwzględnieniem inwazyjnych postaci rozwojowych pierwotniaków i sposobów ich przenoszenia w środowisku oraz metody zapobiegania zarażeniom, materiały i metody diagnostyczne oraz interpretacja wyników badań parazytologicznych w kierunku zarażeń pierwotniakami.
- Cechy biologiczne i chorobotwórczość wybranych robaków będących najczęstszymi przyczynami inwazji pasożytniczych u ludzi, epidemiologia zarażeń z uwzględnieniem inwazyjnych postaci rozwojowych robaków, sposobów ich przenoszenia w środowisku i metod zapobiegania zarażeniom, materiały i metody stosowane w diagnostyce robaczyc oraz interpretacja uzyskanych wyników badań.
- Metody hodowli i identyfikacji wirusów uwzględniające charakterystyczne cechy tych patogenów. Diagnostyka wirusowych zakażeń przenoszonych drogą oddechową.
- Wirusowe zakażenia przenoszone drogą krwionośną. Diagnostyka tych zakażeń oraz algorytmy postępowania w przypadku ekspozycji zawodowej.
- Metody wykrywania wirusowych zakażeń skóry i błon śluzowych ze szczególnym uwzględnieniem infekcji w obrębie jamy ustnej. Diagnostyka i możliwości profilaktyki zakażeń prionowych.
- Budowa komórki bakteryjnej z uwzględnieniem różnic budowy ściany komórkowej bakterii Gram+ i Gram-. Naturalna mikrobiota człowieka. Pobieranie materiałów do badań mikrobiologicznych. Techniki barwienia preparatów mikroskopowych w bakteriologii.
- Bakterie tlenowe ważne w stomatologii – ich diagnostyka, epidemiologia, chorobotwórczość i profilaktyka.
- Bakterie względnie i bezwzględnie beztlenowe ważne w stomatologii – ich diagnostyka, epidemiologia, chorobotwórczość i profilaktyka. Metody badania lekowrażliwości bakterii i grzybów oraz zasady racjonalnej chemioterapii zakażeń bakteryjnych.
- Mikrobiota kieszonki zębowej. Mechanizmy obronne śliny. Mikrobiologiczne aspekty kserostomii, halitozy i próchnicy zębów. Higiena rąk w pracy stomatologa.
- Dezynfekcja i sterylizacja sprzętu oraz narzędzi stomatologicznych. Zapobieganie zakażeniom w gabinetach stomatologicznych (postępowanie aseptyczne, środki ochrony osobistej).